Kliknij, by przejść do serwisu
Profil: Zaloguj się / Zarejestruj się

 

 
Odpowiedz na ten tematRozpocznij nowy temat
Zszokowany*
post 12 mar 2011 - 23:56
Post #1


W wyłączonej po piątkowym trzęsieniu elektrowni atomowej Fukushima I około 240 km na północ od Tokio doszło w sobotę do wybuchu wodoru.

Eksplozja nastąpiła po kolejnym sejsmicznym wstrząsie wtórnym. Choć zawaliły się ściany i dach budynku elektrowni, stalowa osłona reaktora nie została uszkodzona - podały władze. Cztery osoby zostały ranne, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Według rzecznika rządu Yukio Edano, spada ciśnienie wewnątrz reaktora, które wzrastało od chwili, gdy po trzęsieniu ziemi przestał działać główny system chłodzący. Wybuch wodoru nastąpił w trakcie próby schłodzenia reaktora.

Rzecznik rządu zapewnił także, iż zmniejszył się poziom promieniowania w elektrowni i jej pobliżu. Wcześniej Edano mówił, że poziom radioaktywności wzrasta z sposób, w jaki zakładano.

Po wybuchu władze dwukrotnie rozszerzały strefę ewakuacji osób mieszkających w pobliżu elektrowni Fukushima I i oddalonej o 11 km siłowni Fukushima II. Ewakuowano dziesiątki tysięcy ludzi mieszkających w promieniu 20 km od elektrowni. Rzecznik Edano powiedział, że są to środki prewencyjne i nie istnieje szczególne zagrożenie dla ich zdrowia. Dodał, iż gromadzone są zapasy jodyny, by być przygotowanym na różne ewentualności.

Wcześniej japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego podała, że w następstwie awarii systemu chłodzenia reaktora nr 1 jego rdzeń mógł zacząć się topić. W otoczeniu reaktora wykryto radioaktywny cez i jod.

Jak oświadczyła w sobotę japońska agencja ochrony radiologicznej, incydent w elektrowni Fukushima I był mniej poważny niż wypadek w siłowni nuklearnej Three Mile Island w 1979 roku i katastrofa czarnobylska w 1986 roku. Agencja oceniła incydent w Fukushima na 4 stopień w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES), podczas gdy Three Mile Island i Czarnobyl to odpowiednio stopień 5 i 7.
źródło: interia
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
Gość*
post 13 mar 2011 - 00:31
Post #2


Niebezpieczne bezpieczeństwo

W japońskiej elektrowni zawaliły się ściany i dach budynku. Wybuch spowodował jednak, że pojawiły się obawy przed stopieniem się rdzenia reaktora, które mogłoby spowodować najgorszą katastrofę nuklearną od czasu Czarnobyla. Eksperci jednak uspokajają, że Japonia powinna uniknąć tak tragicznego scenariusza. Według nich, obraz mgły nad elektrownią wskazuje na mały poziom promieniowania.

Pytam: co znaczy powinna uniknąć? Czyli nie ma pewności, że jest bezpiecznie?Walerij Hlyhalo, dyrektor centrum bezpieczeństwa nuklearnego w Czarnobylu powiedział, że zabezpieczenia japońskich elektrowni jądrowych są o wiele lepsze od tych w Czarnobylu.

- Choć japońskie elektrownie są budowane z uwzględnieniem specyfiki sejsmicznej kraju, to jednak to co się stało, było o wiele silniejsze niż uwzględnia to konstrukcja reaktorów - powiedział Hlyhalo.

Pytam: Skoro skala Richtera obejmuje 9 poziomów, t w kraju, gdzie silne trzęsienia ziemi są na porządku dziennym nie powinni mówić "to co się stało, było o wiele silniejsze niż uwzględnia to konstrukcja reaktorów" tylko budować lepiej, bezpieczniej.

Skala Richtera wg naukowców:
8,0-8,9 Ogromne zniszczenia, katastrofalne skutki dla wielu krajów. Występowanie: 1 rocznie
> 9,0 Trzęsienie, które może zburzyć wszystkie miasta na terenie większym niż kilkanaście tysięcy km2. Występowanie: raz na 20 lat

Raz na 20 lat może zdarzyć się coś takiego jak w zeszłą sobotę. No to co z tymi reaktorami? Są niebezpieczne, skoro nie przewidzieli w ich konstrukcji takich wydarzeń!

Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
Kasprzyc*
post 14 mar 2011 - 15:34
Post #3


Drugi wybuch w elektrowni jądrowej.

Wszyscy specjaliści wiedzą jak działać w przypadku awarii i zagrożenia. Wszyscy znają procedury awaryjne. Wszyscy wiedzą, a jednak doszło do drugiego wybuchu, choć był on przewidywany od dwóch dni prowadzono działania mające nie dopuścić do wybuchu. A jednak wybuchło.

Niebezpieczna technologia, nikt mi nie wmówi, że jest inaczej.
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
Timur*
post 14 mar 2011 - 21:34
Post #4


Spokojnie,rdzeń reaktora nie uległ stopieniu a paliwo (pręty)zostały usunięte w trybie awaryjnym.Dawka napromieniwania na jednstkę masy ciała nie zgraża życiu ludzi wokół tego obiektu.Wszystko z elektrowni wpływa do atmosfery, mniej skażone produkty rozszczepinia niz w czasie prób bomb atomowych USA czy ZSSR gdzie dawki promieniwania były tysiąckrotnie przekroczone na powierzchni ziemi biggrin.gif
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
zygmund*
post 15 mar 2011 - 07:46
Post #5


Trochę nam jednak mydlono oczy przez lata. Zawsze byłem przekonany, że w każdej chwili mogą wsunąć pręty do reaktora i reakcja ustaje - jest po sprawie. A tu okazuje się, że jeszcze parę dni reaktor działa na kilka % swojej pełnej mocy i wymaga ciągłej sprawności różnych systemów. A jak coś padnie, np. zepsuje się diesel to zaraz mamy sytuację, że trzeba ewakuować na kilkadziesiąt lat 35 milionów mieszkańców Tokio. Nie jestem jakimś nawiedzonym wrogiem postępu i atomu, ale uważam, że naukowcy i inżynierowie dali ciała zapewniając nas o bezpieczeństwie elektrowni jądrowych.

Nie może stopienie rdzenia zależeć od sprawności jakiś pomp czy generatora dieslowskiego. W ten sposób zawsze kiedys do tego dojdzie. Powinien być jakis basen z wodą, która zalewa reaktor i gotuje się aż do jego wychłodzenia, nawet trochę zanieczyszczając środowisko, ale w sposób limitowany.

Mam nadzieję, że Tokio nie będą musieli ewakuować. Trzymam kciuki
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
Gość 30 lat*
post 15 mar 2011 - 14:16
Post #6


Fukushima ma już 6. stopień w skali INES. Czarnobyl miał 7. Three Mile Island oceniono na stopień 5.

Nie wierzę już nikomu, kto mówi, że wszystko będzie dobrze, nic się nie stało.

Stało się! Każdego dnia jest gorzej, a oni nie wiedzą co robić, żeby zapobiec postępującemu niebezpieczeństwu. Zagrożenie jest nie tylko realne - po prostu już się stało i mamy katastrofę ekologiczną.
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
MAK*
post 16 mar 2011 - 18:20
Post #7


Nie znam szczegółów technicznych budowy reaktorów w Fukushima I, ale trzeba pamiętać, że były one zbudowane przed katastrofą w elektrowni Three Mile Island w 1979. Z tego powodu systemy bezpieczeństwa w tych reaktorach są na pewno znacznie gorsze niż w współczesnych konstrukcjach.

Jeśli o nowe elektrownie chodzi to z tego co wiem reaktory buduje się tak aby w przypadku awaryjnego wyłączenia, przy utracie zasilania, odbiór ciepła był zapewniony przez ruchy konwekcyjne wody.

Na dodatek możliwe jest, że w reaktorach Fukushimy nie były zainstalowane systemy katalitycznej rekombinacji wodoru, które usuwają ten pierwiastek z komory reaktora gdy jego stężenie zbliża się do wartości wybuchowej. Sądząc po wybuchach systemy te mogły nie być zainstalowane.

Jeśli chodzi o ciekawe i rzetelne informacje dotyczące elektrowni jądrowych polecam biuletyny dr. inż. A. Strupczewskiego pod tym linkiem: http://www.iea.cyf.gov.pl/pytaj/pytaj_artykuly.html
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
GośćA77DED*
post 18 mar 2011 - 15:02
Post #8


CYTAT(Gość 30 lat @ 15 mar 2011 - 14:16) *
Fukushima ma już 6. stopień w skali INES. Czarnobyl miał 7. Three Mile Island oceniono na stopień 5.

Nie wierzę już nikomu, kto mówi, że wszystko będzie dobrze, nic się nie stało.

Stało się! Każdego dnia jest gorzej, a oni nie wiedzą co robić, żeby zapobiec postępującemu niebezpieczeństwu. Zagrożenie jest nie tylko realne - po prostu już się stało i mamy katastrofę ekologiczną.

Strupczewski jest ślepo zapatrzony w energię jądrową. Jego felietony nie są obiektywne - to propaganda.


CYTAT
Na dodatek możliwe jest, że w reaktorach Fukushimy nie były zainstalowane systemy katalitycznej rekombinacji wodoru, które usuwają ten pierwiastek z komory reaktora gdy jego stężenie zbliża się do wartości wybuchowej.
Może też zapomnieli nauczyć obsługi pracowników? Coś małego spoza harmonogramu prac elektrowni jądrowej zawsze robi wielki problem. Wybuch, wyciek, zagrożenie stopieniem rdzenia, problem chłodzenia... wymieniać można bez końca.
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
GośćA77DED*
post 18 mar 2011 - 15:02
Post #9


Strupczewski jest ślepo zapatrzony w energię jądrową. Jego felietony nie są obiektywne - to propaganda.
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post
A'Tomek*
post 21 mar 2011 - 14:43
Post #10


CYTAT
"Kryzys wciąż nie został rozwiązany i sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima I pozostaje bardzo poważna", ale "nie mam wątpliwości, że kryzys zostanie skutecznie przezwyciężony"
- powiedział Amano na nadzwyczajnym posiedzeniu rady gubernatorów MAEA w jej siedzibie w Wiedniu.Japońskie władze wstrzymały dostawy mleka oraz dwóch rodzajów warzyw pochodzących z czterech prefektur, znajdujących się w pobliżu elektrowni atomowej Fukushima, w związku z wykryciem podwyższonego poziomu radioaktywności w tych produktach.
Przejdź na górę strony
 
+Zacytuj post

Szybka odpowiedźOdpowiedz na ten tematRozpocznij nowy temat
1 użytkownik(ów) przegląda ten temat (1 gości i 0 anonimowych użytkowników)
0 Użytkownicy:

 

 
REKLAMA
RSS Wersja bez grafiki Aktualny czas: 11 gru 2017 -08:33
Forum o energii atomowej. Elektrownia atomowa w Polsce - informacje, opinie, dyskusje. Argumenty za energją jądrową oraz argumenty przeciw takiej energii. Atom!
Lokalizacja EJ: Klempicz, Żarnowiec.